Делегування & керування | Страница 1 | Онлайн-библиотека


Выбрать главу

Брайан Трейсі

Делегування & керування

Вступ

Делегування – одна з важливих навичок ефективного керівника. Не вміючи добре й ефективно делегувати, ви не можете реалізувати свій управлінський потенціал.

Менеджмент визначають як «досягнення результатів за допомогою інших людей». У це поняття покладено ідею ефективного делегування підлеглим завдань, обов’язків і відповідальності. Здатність і готовність передати роботу – визначальний чинник вашого кар’єрного зростання та успіху в бізнесі.

Багато менеджерів має проблеми з делегуванням. Часто вони не хочуть або не можуть передати роботу, значно обмежуючи свої шанси на кар’єрне зростання. Альтернатива – виконувати все самотужки, однак керівники, які особисто беруть на себе всю відповідальність і тягар службових обов’язків, не можуть сповна бути корисні для своєї компанії.

Переваги делегування

Делегування має низку вигід і переваг. Воно дає змогу розширити обсяг роботи з того, що можете виконати особисто, до того, що можете проконтролювати або чим можете керувати. Це передбачає, що протягом робочого дня ви зосередитеся лише на тих завданнях, які для компанії здатні розв’язати тільки ви.

Делегування допомагає якісно й кількісно збільшити свої результати. Саме цей чинник, як жоден інший, визначає прибуток, посаду й рівень особистого вдоволення роботою.

Крім того, завдяки делегуванню можна розкрити потенціал працівників, підвищити їхню компетентність і професійні здібності.

У наш час керівники максимально навантажені роботою: у них значно більше завдань, ніж часу, щоб їх виконувати. Щоб зробити щось важливе, вони повинні делегувати все, що можуть виконати інші. Це проста правда бізнесу.

Делегування можна навчитися

На щастя, делегування – це навичка, яку можна розвинути. Набуваючи якусь навичку, спочатку ви вивчаєте теоретично, як саме це робити, а потім постійно вправляєтеся в ній, аж поки вона не стає звичкою. Це як уміння керувати автомобілем.

Більшість менеджерів ніколи не вчилися делегувати, але всі знають: коли робиш щось нове, спершу завжди почуваєшся ніяково. Однак що більше делегуватимете повноваження, то легше працюватимете.

Ця книжка допоможе навчитися чудово делегувати завдання та значно підвищить здатність робити вагомий внесок у вашу компанію. Ви дізнаєтеся головні принципи, які можна застосовувати, щоб ефективніше делегувати роботу. Усі ці методи, техніки та стратегії перевірені впродовж багатьох років і гарантовано працюють.

Якщо постійно використовуватимете їх, невдовзі досягнете такого рівня, що до вас звертатимуться як до одного з найкращих фахівців із делегування.

Розділ 1

Розвивайте ваш найцінніший ресурс

Найцінніший ресурс у бізнесі – ваші підлеглі. Вони набагато вартісніші, ніж комп’ютери чи офісне приміщення. Ті керівники чудові, хто може домогтися від своїх працівників найбільшої ефективності.

Ваше завдання як керівника – отримати максимальний прибуток від інвестицій компанії в людські ресурси. Щонайменше 85 % операційного бюджету будь-якої компанії, особливо сервісної, припадає на заробітну плату й соціальні пакети. Однак чи маєте ви максимальний прибуток із цих витрат? Делегування – один зі способів його отримати.

Пересічна людина працює на 50—60 % від своїх можливостей. Отже, у середньостатистичній компанії половину потенціалу підлеглих не використовують. Ефективна та компанія, у якій працівники використовують щораз більше своїх потенційних можливостей, щоб досягти поставленої мети.

Розвивайте своїх підлеглих

Ваше завдання як керівника – розвивати підлеглих. На вас покладено відповідальність піклуватися про своїх працівників і вдосконалювати їх. Лише підлеглі можуть ставати цінніші. Комп’ютери та інше обладнання знецінюються і згодом виходять з ладу. Натомість працівники здатні ставати ціннішими залежно від того, як ними керують і як їх використовують. Делегування – чудовий інструмент, який може спонукати ваших працівників до вищих досягнень, що, своєю чергою, дасть для компанії кращі результати.

Найважливіше те, як делегування допомагає реалізувати ваш особистий потенціал. Неймовірно, але ваш потенціал як менеджера чи керівника компанії майже безмежний, якщо ви здатні розкрити таланти та здібності інших людей, делегуючи їм завдання й ефективно контролюючи їх.

На роботі є два варіанти. Якщо вам доручають роботу, за яку ви відповідаєте перед босом, можете виконати її самотужки або зробити так, щоб її виконав хтось інший. Здатність переконати іншу людину виконати цю роботу, а точніше, доручити цю роботу тому, хто впорається з нею, дає змогу зосередитися на тому, що маєте зробити особисто ви. Саме здатність ефективно делегувати повноваження більше за будь-що інше визначатиме вашу кар’єру, рівень прибутку, статус, становище, престиж та успіх у менеджменті.

Розділ 2

Спростуйте міфи, що заважають ефективно делегувати

У менеджменті побутує кілька міфів, що часто стримують керівників делегувати повноваження. Ці правдиві чи неправдиві міфи – психологічні бар’єри конкретного керівника. Якісь із таких міфів, або бар’єрів, ви, може, знаєте, а про якісь навіть не здогадуєтеся. Щоразу, коли бачите людину, не здатну делегувати повноваження, знайте: перед вами, вірогідно, результат міфів.

Міф 1: на делегування бракує часу

Іноді люди, зайняті роботою й завалені обов’язками, думають, що не мають достатньо часу, щоб сісти й пояснити завдання комусь іншому. Вони хочуть тільки якомога швидше виконати роботу.

У деяких випадках керівники делегують роботу іншому працівникові, не приділяючи достатньо часу, щоб пояснити цій людині, що саме потрібно виконати. Зазвичай вони можуть сказати щось на зразок: «Зроби це за такий час», визнаючи своє розпорядження за делегування. Однак це не так. Це відмова від обов’язків.

Мабуть, ви чули стару приказку: «Завжди бракує часу, щоб правильно зробити, але завжди є час, щоб переробити зроблене». У компаніях або відділах з неефективним менеджментом завжди є час, щоб виправити помилки й непорозуміння, що виникли насамперед через неправильне делегування.

Насправді завжди вдосталь часу, щоб ефективно делегувати роботу. Відтепер припиніть говорити, що у вас немає на це часу. Пам’ятайте: витратити час на правильне делегування – найефективніший спосіб використати його й отримати кращі результати.

Міф 2: працівники недостатньо компетентні

Дуже часто керівники недооцінюють здібності своїх підлеглих. Однак єдиний спосіб перевірити справжню компетентність працівників – доручити їм більше роботи, ніж раніше, дозволити припускатися помилок і вчитися на них.

Підлеглі вас здивують. У них ви виявите такі неймовірні здібності, про які навіть не здогадувалися. Коли почнете краще використовувати ці здібності, не лише працівники отримуватимуть більше задоволення від своєї роботи, а й ви як керівник зможете набагато більше, що допоможе вам у подальшій кар’єрі.

Міф 3: якщо хочеш, щоб щось зробилидобре, зроби це сам

Ця помилка, доведена до логічного висновку, гарантує цілковиту невдачу в менеджменті. Якщо ви справді впевнені, що повинні все робити самотужки, і хочете виконати все вчасно та якісно, зрештою матимете щораз більше роботи й менше часу. Цей міф стримуватиме вас, прирікаючи постійно розв’язувати поточні завдання замість того, щоб розвиватися як керівник.

Нездатність перейти від роботи до керування роботою – головна причина, чому люди зазнають невдач у менеджменті. Цілком природно повернутися в зону власного комфорту й почати робити щось самому, а не делегувати це іншим. Постійно нагадуйте собі: ваше завдання – керувати, а не робити все самотужки.

Міф 4: якщо ви делегуватимете щось іншим, працівники вважатимуть, що ви не на висоті

Дуже часто керівники й менеджери егоїстичні. Їхнє его прив’язане до роботи. Ці люди хочуть, щоб усі думали, ніби вони постійно на висоті і знають, що відбувається, тому й відмовляються делегувати роботу.

Однак усе насправді навпаки. Ви не можете знати, що відбувається завжди і скрізь. Це й не потрібно. Завжди є люди, які це знають і можуть швидко й докладно про все вас проінформувати.

1